Πέμπτη 18.04.2024

«Πάρτι» του Αετού στον Μεσότοπο

Ασταμάτητος ο Αετός πέρασε και από τον Μεσότοπο κερδίζοντας 0-6 την τοπική ομάδα. Στα άλλα δύο παιχνίδια του Σαββάτου, Διαγόρας και Όλυμπος επιβλήθηκαν με 1-0 απέναντι σε Προοδευτική και Κεραυνό αντίστοιχα.

Με έξι τέρματα φιλοδώρησε τον Μεσότοπο ο πρωτοπόρος Αετός προσθέτοντας ακόμα τρεις βαθμούς στην συγκομιδή του. Τον χορό των τερμάτων άνοιξε ο Παναγιώτης Χρυσάφης για να ακολουθήσουν ακόμα 3 γκολ μέχρι το ημίχρονο με σκορερς του Πετρουζέλλη, Αλαγιάννη και Σεφουλάϊ. Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι χρησιμοποίησαν αρκετούς νεαρούς ποδοσφαιριστές και βρήκαν δίχτυα ακόμα δύο φορές, με τον Καπταγιάννη και Τοπάλι, ενώ ο Μεσότοπος έχασε την ευκαιρία να πετύχει το γκολ της τιμής στις καθυστερήσεις, αφού ο Κάμπερ απέκρουσε το πέναλτι που εκτέλεσε ο Κρασόπουλος. Να σημειωθεί ότι έκανε ντεμπούτο με την φανέλα του Αετού ο Παντελής Σπάρταλης, ο οποίος αν και είχε ανακοινωθεί από την Αναγέννηση Γέρας, λίγο πριν το φινάλε της μεταγραφικής περιόδου συμφώνησε με την ομάδα των Λουτρών.

Φωτογραφία από τον αγώνα Διαγόρας-Προοδευτική

Με το φτωχό 1-0 ο Όλυμπος νίκησε τον Κεραυνό στην Αγιάσο σε ένα άνευρο παιχνίδι χωρίς πολλές φάσεις. Το γκολ της νίκης για τους γηπεδούχους σημείωσε ο Βλάσης Ματαθαίου με ωραίο σου στο 25ο λεπτό.

Ένα γκολ επίσης έκρινε την αναμέτρηση του Διαγόρα με την Προοδευτική σε ένα ενδιαφέρον αγώνα με καλές στιγμές και για τις δύο ομάδες. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν 1-0 στο 15′ με τον Καβαλίκα, σκορ το οποίο έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Διαγόρα να πλησιάζει αρκετές φορές στο δεύτερο γκολ χωρίς ωστόσο να καταφέρνει το κάτι παραπάνω.

Αύριο Κυριακή στις 15:00 θα διεξαχθούν οι αναμετρήσεις Αιγέας-Αρίων, Ατρόμητος-Ανδρονικάς, Αναγέννηση-Απόλλων, ενώ η αναμέτρηση Οδυσσέας Ελύτης-Φίλια αναβλήθηκε λόγω πένθους.

Τέλος, το παιχνίδι της Β κατηγορίας ΑΟ Βασιλικών-Παπανικολής έληξε 1-3 με δύο γκολ του Απαλίδη και ένα του Χατζηδιαμαντή για τους φιλοξενούμενους, ενώ το γκολ για την ομάδα των Βασιλικών σημείωσε ο νεαρός Μαμουρίδης.